Logo BIP Logo ePUAP
Biuletyn Informacji Publicznej
herb jednostki
Ośrodek Pomocy Społecznej Wolin

Rok 2010 Europejskim Rokiem Walki z Ubóstwem i Wykluczeniem Społecznym

Zgodnie z Decyzją Parlamentu i Rady Unii Europejskiej nr 1098/2008/WE z dnia 22 października 2008 r., rok 2010 ustanowiono Europejskim Rokiem Walki z Ubóstwem i Wykluczeniem Społecznym.
Celem Roku jest uświadomienie społeczeństwom, rządom oraz opinii publicznej problemu ubóstwa i wykluczenia społecznego. W obchodach Roku uczestniczą kraje członkowskie Unii Europejskiej, a także Islandia i Norwegia.


Obywatele UE są świadomi istnienia ubóstwa i wykluczenia społecznego, a 73% z nich jest zdania, że bieda jest szeroko rozpowszechniona w ich kraju (w Polsce 71%). Wysoki poziom bezrobocia (52%) i zbyt niskie zarobki (49%) są najczęściej wymienianymi "społecznymi" przyczynami biedy; kolejnymi są niewystarczające świadczenia społeczne oraz emerytury i renty (29%), a także zbyt wysokie koszty uzyskania godziwych warunków mieszkaniowych (26%). Z drugiej strony, najczęściej wymienianymi przyczynami biedy związanymi z sytuacją jednostki są brak wykształcenia lub umiejętności (37%), a także dziedziczona bieda (25%) i uzależnienia (23%). Ponad połowa Europejczyków (56%) uważa, że w największym stopniu zagrożeni biedą są bezrobotni, 41% respondentów wymienia osoby starsze, a 31% osoby posiadające niskie wykształcenie lub umiejętności. Niemal dziewięciu na dziesięciu Europejczyków (87%) uważa, że bieda zmniejsza możliwości dostępu do godziwych warunków mieszkaniowych, ośmiu na dziesięciu jest zdania, że ubóstwo ogranicza dostęp do szkolnictwa wyższego i kształcenia dorosłych, a 74%, że zmniejsza szanse na znalezienie pracy. Większość Europejczyków (60%) uważa, że bieda ogranicza dostęp do podstawowej edukacji szkolnej na właściwym poziomie, a 54%, że zmniejsza zdolność do utrzymania sieci przyjaciół i znajomych. Średnio 89% Europejczyków twierdzi, że ich rządy krajowe powinny podjąć szybkie działania w reakcji na problem ubóstwa. W całej Europie 53% społeczeństwa uważa też, że to rządy krajowe ponoszą główną odpowiedzialność za walkę z biedą. Unia Europejska, choć nie jest uważana za najważniejszą instytucję odpowiedzialną za walkę z biedą, przez wiele osób postrzegana jest jako ważny jej uczestnik (według 28% procent jako "bardzo ważny", a przez 46% jako "dość ważny").

Badanie Eurobarometru przeprowadzone zostało w dniach od 28 sierpnia do 17 września 2009 r. Na pytania w obecności ankieterów odpowiedziało blisko 27 tys. wybranych losowo obywateli wszystkich państw członkowskich UE.


W Polsce funkcję krajowego koordynatora Europejskiego Roku Walki z Ubóstwem i Wykluczeniem Społecznym pełni Pan Jarosław Duda, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej. Zadania krajowego organu wykonawczego realizuje Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.


Ministerstwo przygotowało Krajowy Program Realizacji Europejskiego Roku Walki z Ubóstwem i Wykluczeniem Społecznym. Program uwzględnia priorytety działań Europejskiego Roku oraz ogólne cele i zasady przewodnie wskazane w Decyzji Parlamentu Europejskiego i Rady, jak również odwołuje się do priorytetów krajowych. Niezbędne jest również zapewnienie spójności z inicjatywami wspieranymi z Europejskiego Funduszu Społecznego oraz projektami Programu Wspólnotowego PROGRESS.


Obchody Roku w naszym kraju skupiają się wokół problemów: ubóstwa dotykającego dzieci i osoby starsze oraz osoby z niepełnosprawnością.
Dlatego podejmowane działania mają uwrażliwić polskie społeczeństwo, pokazać, że problem ubóstwa i wykluczenia społecznego istnieje. Ważne jest również, edukowanie oraz informowanie, ponieważ jak się okazuje wiele osób nie wie gdzie się można zgłosić, jaką pomoc można uzyskać, wielu jest bezradnych. Osoby starsze, czy niepełnosprawne nie muszą być skazane na wykluczenie, jeśli tylko będą miały świadomość, że mogą pełnoprawnie korzystać z życia społecznego – zapewnia Jarosław Duda.
Źródło: www.mpips.gov.pl, wiadomosci.ngo.pl

Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Akcja Osoba Data
Dodanie dokumentu: Katarzyna Pacholska 23-03-2010 13:15
Osoba, która wytworzyła informację lub odpowiada za treść informacji: Katarzyna Pacholska 23-03-2010
Ostatnia aktualizacja: - 23-03-2010 13:15